W programie zabrzmią wielkie dzieła symfoniczne - uważany za jedno z najlepszych dzieł muzyki fortepianowej I koncert Es-dur Liszta oraz VIII Symfonia h-moll Niedokończona, o której Brahms powiedział m.in: " Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym". Co ciekawe oba utwory łączy jeden wspólny mianownik - motywy muzyczne dzieł zostały wykorzystane w serialu animowanym "Smerfy".
Uwerturę koncertu stanowić będzie Valse triste op.44, nr 1 Sibeliusa.
W roli solisty wystąpi Adam Wodnicki, artysta mieszkający na stałe w USA, występujący w prestiżowych salach koncertowych całego świata. Nazwany przez krytyków fenomenalnym pianistą i muzyczną gwiazdą, koncertował na pięciu kontynentach, brał udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, dokonał licznych nagrań płytowych m.in. dla firm Muza, Klavier, Centaur, Altarus i Dux, prowadził liczne kursy mistrzowskie, a także był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, USA, Kolumbii, Portugalii, Czechach i na Taiwanie.
Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi znany i przyjmowany z wielkim entuzjazmem przez toruńskich melomanów dyrektor Filharmonii Śląskiej - maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Bilety:30/20 zł
W programie:
J. Sibelius - Valse triste, op.44, Nr 1 - do wysłuchania tego utworu zaprasza Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk F. Liszt - I Koncert fortepianowy Es dur; F. Schubert - VIII Symfonia h-moll "Niedokończona"J.Sibelius -Valse triste, op.44, Nr 1 - Pierwsza z sześciu części ilustracji muzycznej, którą Sibelius stworzył na potrzeby dramatu teatralnego. Fragment Valse triste (czyli Smutny walc) miał towarzyszyć śmierci bohatera sztuki, dlatego utrzymany w tonacji molowej i w wolnym tempie. Z powodzeniem wykorzystywany jest obecnie przez orkiestrę jako samoistny utwór.
F.Liszt - I koncert fortepianowy Es-dur - Koncert romantyczny pisany przez Liszta 26 lat jest jednym z najlepszych dzieł w muzyce fortepianowej. Zawiera trzy główne części: Allegro Moderato, Quasi Adagio i Allegro Marche Animato, które wykonywane są bez przerw, co było zamierzeniem kompozytora. Orkiestra, która towarzyszy wirtuozowskim pasażom fortepianu, odgrywa tak samo znaczącą rolę. Według Beli Bartok jest to: "pierwsza perfekcyjnie zrealizowana forma cyklicznej sonaty, z jednym tematem przekształconym wariacyjnie według właściwych zasad". Fragment koncertu został wykorzystany w bajce "Smerfy".
F. Schubert - VIII Symfonia h-moll nazwana została "Niedokończoną", gdyż złożona jest z dwóch części Allegro Moderato i Andante con Moto. Nie wiemy, dlaczego kompozytor nie ukończył trzeciej części Scherzo. Symfonia odnaleziona przypadkowo, po latach, jednak entuzjastycznie przyjęta zarówno przez publiczność jak i krytyków. Pomimo prób dopisania trzeciej części przez innych kompozytorów, z powodzeniem do dnia dzisiejszego wykonywana jest w oryginale. Wielu z nas na pewno słyszało ją w jakimś filmie lub bajce np. w motywie Gargamela w "Smerfach".
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/smerfy-symnonicznie